Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Własna studnia, czy sieć wodociągowa?

Jeżeli nasza posiadłość w sąsiedztwie nie ma sieci wodociągowej, to nie mamy innego wyjścia, będziemy musieli pozyskiwać wodę z osobistej studni. Jednakże osiągalny dostęp do wodociągu także nie decyduje o wyborze. Dużo ludzi, mając okazję przyłączenia się do miejscowego wodociągu, postanawia jednak na własne ujęcie wody.

Dlaczego tak jest? Owszem głównym powodem są nakłady finansowe.
Czteroosobowa rodzina, której dzienne zużycie oscyluje w 500-600 l wody, co miesiąc zapłaci około 50 zł za wodę i również eksploatację wodomierza. Latem uwzględniane są do tego koszty podlewania trawnika a także ogródka, a te zdołają już iść w setki złotych na miesiąc.
Co prawda woda z własnego ujęcia nie jest tak całkiem za darmo, pompa wykorzystuje przecież energię elektryczną, jednak jest to względnie mała kwota wahająca się od kilku do kilkunastu złotych na miesiąc. Dość popularne urządzenia mają zazwyczaj moc 1 kW. A pompa przy zwykłym korzystaniu załącza się co godzinę i pracuje przez około 2 minuty. Przynosi to nam w sumie dzienny koszt prądu (12 godzin) na poziomie około 20 groszy. Nie jest to wiele i prawdopodobnie nie wpłynie w każdym razie ważnie na nasze rachunki.

Ponadto niekiedy sam wydatek stworzenia przyłącza wodociągu oraz skomplikowana procedura połączona z załatwieniem tego przyłącza mogą skutecznie zniechęcić do tego rozwiązania. Dokonanie przyłącza do wodociągu i również formalności z tym powiązane obejmują czasami aż do 10 etapów formalności. Kwota wydatków w jakiej zamkniemy się wykonując przyłącze zdobędzie mniej więcej 5.000÷10.000 zł w przypadku znakomitych warunków przyłączenia. Jednak w radykalnych przypadkach dużej odległości nieruchomości od wodociągu może zamykać się w kosztach w granicy kilkudziesięciu tysięcy złotych (3.000÷4.000 zł za każde 10 m).

Działalność we własną studnię jest na ogół tańsza, bo stworzenie studni kosztuje zazwyczaj od 1.000 do 2.000 zł, a pompa + zbiornik (ew. zestaw hydroforowy) to zwykle koszt poniżej 1.000 zł. Pożądane wyposażenie odnajdziesz choćby w sklepach zaopatrzonych w maszyny budowlane, pompa pływająca KRAMER o małej mocy często jest do dostania w naprawdę małej cenie. Dla studni płytszej niż 30 m nie konieczne jest zezwolenie wodno-prawne, wobec tego w większości wypadków uchronisz się od jakichkolwiek formalności. Uwzględnijmy jednak, iż jeżeli nie mamy sporo szczęścia, to woda z naszej studni prawdopodobnie może jeszcze potrzebować filtrów do uzdatniania, a to może być nakład pieniężny dobrych kilku tysięcy złotych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *